Neděle, 12 května, 2024

Vinohradnictví je v nejhorším stavu za posledních 30 let

- Komerční sdělení -aktuality

Cech vinařů a vinařů považuje čísla za alarmující.
Na Slovensku iv letošním roce přetrvává dlouhodobý trend poklesu rodících vinic.

Upozornil na to v úterý Cech vinařů a vinařů Slovenska s tím, že v roce 1989 bylo na Slovensku 35 000 hektarů rodících vinohradů, ale na konci roku 2021 je jejich výměra odhadem pouze na úrovni kolem 7 400 hektarů.

To představuje pokles za více než třicet let o více než 78 %. Tato čísla cech považuje za alarmující a výsledek nezájmu minulých vlád o slovenské vinohradnictví.

Vysazování bude trvat generace
Letošní úroda rodících vinic na Slovensku je podle cechu na vysoké kvalitativní úrovni, což dokazuje, že Slovensko ani zdaleka nevyužívá svého plného potenciálu.

Správnými reformami ve vinohradnictví přitom může začít vinohradnictví efektivně podporovat turistický ruch a gastrosektror, ​​což se státu vrátí v podobě přímých a nepřímých daní.

„Slovenské vinohradnictví se nachází v bodě, kdy bez zásahu státu, výrazné podpory agroresortu a dotací přijedeme do 10-ti let do stavu, že slovenské vinice budou mít jednu z nejmenších rozloh ve světě. Následná náprava a vysazování nových vinic bude trvat generace a vyžadovat investice ve stovkách milionů eur,“ řekl kancléř cechu Roman Mács.

Problémem je i slabá kontrola
Jedno z řešení problému klesající výměry vinic, vidí cech ve zpřísnění kontroly pohybu vína, zejména dovozů a jejich umístění na domácím trhu. Cech upozorňuje, že situace na trhu v roce 2021 s dovozovým vínem a hrozny stále připomíná divoká devadesátá léta. Poddimenzované kontrolní orgány hrají podle cechu do karet překupníkem s cisternovým vínem.

„Upozorňujeme, že dnes je jednoduché dovést na Slovensko jakékoli víno nejasného původu, kvality nebo kontroly, zda vůbec pochází z hroznů, prakticky bez jakékoli hloubkové kontroly. Na dovoz a vývoz vína stačí zjednodušený průvodní dokument,“ dodal Mács.

Cech proto vyzývá agroresort, aby už v rozpočtu na rok 2022 zvážil investice do větší kontroly monitoringu slovenských hroznů, dovozů vína a jeho umístění na slovenském trhu.

Zároveň žádá o zavedení dotace ve výši 0,23 eura na každý jeden kilogram vypěstovaných hroznů ze Slovenska a zavedení minimálního poplatku za kontrolu cisternového vína, které přichází na Slovensko.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek