Neděle, 28 dubna, 2024

EU a USA chtějí globální dohodu o udržitelnosti oceli a hliníku

- Komerční sdělení -aktuality

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová a prezident Spojených států amerických Joe Biden se ve středu dohodli na zahájení diskusí zaměřených na globální dohodu o udržitelné oceli a hliníku.

Podle zprávy EK jde o nový milník v transatlantickém vztahu a v úsilí EU a USA dosáhnout dekarbonizace světového ocelářského a hliníkového průmyslu v boji proti klimatickým změnám. Oba lídři se dohodli také na pozastavení bilaterálních sporů na půdě Světové obchodní organizace (WTO) o oceli a hliníku.

Komise připomněla, že výroba oceli a hliníku je jedním z největších zdrojů uhlíkových emisí na světě.

„Aby byla výroba oceli a hliníku a obchod s nimi udržitelné, musíme řešit uhlíkovou náročnost tohoto průmyslu spolu s problémy souvisejícími s nadměrnou kapacitou výroby. Globální dohoda se bude snažit zajistit dlouhodobou životaschopnost našich průmyslových odvětví, podpořit výrobu a obchod s nízkouhlíkovou intenzitou oceli a hliníku a obnovit tržně orientované podmínky. Dohoda bude otevřena pro všechny stejně smýšlející partnery,“ uvádí se ve stanovisku eurokomise.

EK zároveň upřesnila, že po oznámení Spojených států, že zruší cla na vývoz oceli a hliníku z EU, euroblok podnikne kroky k pozastavení svých odvetných vyrovnávacích opatření vůči USA. Obě strany se dohodly na pozastavení svých sporů v rámci WTO v této otázce.

„Zmírnění dalšího zdroje napětí v transatlantickém obchodním partnerství pomůže průmyslu na obou stranách. Toto je důležitý milník pro naši obnovenou, perspektivní agendu s USA,“ prohlásila von der Leyenová.

Podle výkonného místopředsedy EK odpovědného za obchod Valdise Dombrovskise snaha o urovnání obchodního sporu ve WTO a spolupráce na nové globální dohodě o udržitelné oceli a hliníku poskytne oběma stranám „prostor k odpočinku“ a hledání komplexního řešení globální nadměrné kapacity. Nadměrné kapacitě výroby oceli již několik let za sebou čelí i evropští výrobci oceli, kteří nedokážou konkurovat státem dotované produkci v Číně.

Spor o ocel a hliník mezi EU a USA trvá od června 2018, kdy tehdejší americký prezident Donald Trump zavedl cla v hodnotě 6,4 miliardy eur na evropský vývoz oceli a hliníku. Další cla na vývoz určitých typů výrobků z oceli a hliníku z EU přibyla v lednu 2020 v hodnotě přibližně 40 milionů eur. EU v červnu 2018 zavedla protiopatření na vývoz amerických výrobků v hodnotě 2,8 miliardy eur ak podobné reakci došlo i po druhém souboru amerických cel v roce 2020. Zbývající vyrovnávací opatření, která měla ovlivnit vývoz amerických komodit v hodnotě až 3,6 miliardy eur, měly vstoupit v platnost 1. června 2021. EU tato opatření pozastavila – do 1. prosince 2021, aby oběma stranám poskytla prostor pro hledání řešení a ve středu potvrdila, že již nebudou vůbec zavedena.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek