Čtvrtek, 21 listopadu, 2024

Akvaparky trpí, provoz se nevyplatí ani v červených okresech

- Komerční sdělení -aktuality

Akvaparky na Slovensku v černých okresech podle COVID automatu zavírají své brány. Slovenská asociace aquaparků, koupališť a plováren proto žádá úpravu podmínek COVID automatu, který by poskytoval určité výhody pro plně očkované osoby v černých okresech.

K uzavřeným provozům u Zemplínské šíravy a ve Svidníku se od začátku tohoto týdne přidaly Aquacity Poprad a Vodní park Bešeňová, které pro nastavení podmínek COVID automatu neměly jinou možnost.

„Nechceme zavírat provozy a bezradně čekat na pomoc od státu, naopak chceme poskytovat své služby a věříme, že naši frustraci sdílí minimálně 2,5 milionu očkovaných Slováků, kteří se cítí být podvedeni přístupem vlády.“
SLOVENSKÁ ASOCIACE AKVAPARKŮ, KOUPALISEK A PLAVÁRNY

První viceprezident Slovenské asociace aquaparků, koupališť a plováren Peter Kolenčík o tom informoval na portálu asociace s tím, že vzhledem k kapacitním omezením a ekonomické nerentabilitě zavírá své brány i Termální koupaliště Podhájska. To je v okrese Nové Zámky, který má červenou barvu.

„Aktuálně více než 50 procent provozů rekreačního lázeňství balancuje na hraně ekonomické rentability s výrazným omezením kapacity na 25 procent a počet provozů, které od 1. listopadu uzavírají své provozy, narůstá,“ upozornil prezident asociace Gabriel Somogyi.

Vstup pro očkované
Očkované osoby z černých okresů podle asociace opět vyhledávají wellness turistiku a nejednou cestují za termálními prameny či rekreací zejména do Maďarska, Polska nebo Česka, kde mají pro očkované nastaveny výrazně lepší podmínky.

„Akaparky, koupaliště, hotely, wellness, fitness centra na středním a východním Slovensku vzhledem k podmínkám automatu zavírají své provozy přesto, že důsledně plnily a plní epidemiologická opatření a umožňovaly vstup ve smyslu COVID automatu plně očkovaným osobám, respektive osobám v režimu OTP, uvedla Slovenská asociace aquaparků, koupališť a plováren.

Schéma pomoci namísto loterie
Namísto očkovací loterie, která podle asociace zjevně nepřinesla požadovaný efekt, neboť černých okresů přibývá, by raději viděli prezentaci režimů podpory na měsíce listopad a prosinec, případně při pokračování nepříznivé situace i od začátku příštího roku.

\“Nechceme zavírat provozu a bezradně čekat na pomoc od státu, naopak, chceme poskytovat své služby a věříme, že naši frustraci sdílí minimálně 2,5 milionu očkovaných Slováků, kteří se cítí být podvedeni přístupem vlády,\“ dodala Slovenská asociace aquaparků, koupališť a plováren .

Pomoc se vyplácí pouze zpětně
Ministerstvo dopravy a výstavby ČR v úterý informovalo, že momentálně analyzuje způsoby pomoci podnikatelům v cestovním ruchu a gastru iv podzimních měsících.

„Jsme připraveni pokračovat s pomocí. Ti, kteří vyčerpají pomoc ze schématu de minimis, mohou žádat z tzv. velkého schématu, kde je limit na žadatele milion eur,“ uvedl generální ředitel sekce cestovního ruchu na ministerstvu dopravy a výstavby Tomáš Ondrčka.

Zároveň platí, že pomoc lze vyplácet jen zpětně.

„Uvědomujeme si však, že nejlepší pomocí by bylo, kdyby podniky zůstaly otevřené a mohly tvořit tržby. To však vyžaduje změny COVID automatu, o kterých chceme jednat s Ministerstvem zdravotnictví SR,“ dodal ředitel odboru komunikace na ministerstvu dopravy Ivan Rudolf.

Subjekty v cestovním ruchu a gastru mohou stále žádat o finance v rámci aktuálního malého a velkého režimu podpory v celkovém objemu 257 milionů eur. Ministerstvo vyplatilo dosud přes 120 milionů eur přibližně 14 tisíc subjektům v tomto odvětví.

Další články autora

Comments

Mohlo by se vám líbit

Reklama

- Komerční sdělení -PR článek